„Как да говорите с всеки във всяка ситуация” от Ема Сарджънт и Том Фиърън (изд. „Locus“, преводач: Александра Павлова) е реалистичният и практичен наръчник, който бихте искали да вземете със себе си, преди да излезете. В него ще откриете стратегии за справяне със ситуациите, така че винаги да се чувствате спокойни и овладени в публичните си изяви; идеи за започване на разговор и полезни съвети за неговото поддържане; помощ при определянето на бариерите ви да се чувствате уверени – и техники за преодоляването им.
Предлагаме ви откъс от книгата, която предстои да излезе тази седмица.
Ако мисълта, че ще ви се наложи да проведете разговор с непознати, ви притеснява много, не се тревожете. По всяка вероятност вие не се затруднявате да разговаряте с приятелите си. Затова си спомнете – някога не сте познавали хората, с които сега се чувствате съвсем спокойни. Всъщност като изключим роднините, всяка връзка, която сте създавали, е била с непознат. От това следва, че всяко социално събитие е възможност да срещате хора, които могат да станат ваши приятели.
Така че въпросът сега е, какво можете да направите, за да се настроите да си прекарате добре независимо от събитието, и кои са част от стратегиите, които бихте могли да използвате, за да си гарантирате възможно най-приятно прекарване?
Най-важното нещо
Вече знаем, че една от отличителните характеристики на най-успешните комуникатори е това, че те винаги мислят за резултата. Така че, ако приложим това по отношение на себе си, то се превръща в един много обикновен въпрос: Какво искате?
Какво искате да получите от всяко събитие, което посещавате? Когато си тръгнете, как ще разберете, че сте постигнали желания резултат? Това може би ви звучи малко официално или делово, но наистина можете да го приложите по отношение на всичко. Например:
• Парти – това би могло да бъде просто истинска решителност и фокусиране върху това да се забавлявате.
• Служебно събитие – да разговаряте с поне трима души от различни отдели на фирмата.
• Парти вечеря – да разберете поне едно нещо, което никога не сте знаели за останалите гости.
• Благотворително събитие – да разберете колкото можете повече за благотворителната организация и начина, по който функционира.
• Бал – да танцувате с поне един непознат.
• Конференция – да създадете пет нови контакта и да разговаряте с поне един от лекторите, чиято тема ви интересува най-много.
• Нетуъркинг събитие – след като видите списъка с присъстващите, да решите точно с кого искате да се свържете.
• Курс за външно обучение – да научите малките имена и да бъдете на “ти” с трима или петима от другите участници до обяд на първия ден.
И не е необходимо да се простирате твърде нашироко. Поставете си цел, към която да се стремите, и самата тя ще ви позволи да се фокусирате върху другите хора, вместо върху себе си или несигурността и безпокойството, които сте изпитвали.
Тайната на това да бъдете интересни
Изненадващо е, че хората, които са възприемани като най-интересни и които получават повторни покани, обикновено са тези, които се интересуват от другите, а не тези, които непрекъснато говорят за себе си. Вероятно сте чували за хора – а може би дори сте срещали такива, – които са “ужасно досадни”. Е, нали не искате да ви възприемат така?
Затова се интересувайте от хората, от тяхното минало, от живота им и от техните любими теми за разговор. Нищо не може да ги поласкае повече и да ги накара да поискат да прекарат повече време с вас. Някога случвало ли ви се е да ви накарат да се почувствате като най-очарователния човек в стаята? Как се почувствахте тогава?
Преди известно време разговаряхме с наша приятелка, Джули, която предишната вечер беше ходила на парти с приятеля си, Дейвид.
“Как беше?”, попитахме я.
“О, страхотно, за Дейвид!”, отговори тя някак язвително.
“Какво стана?”
“Ами, когато отидохме, както обикновено, се разделихме, за да говорим с различни приятели. Обикновено аз разговарям с момичетата, а Дейвид с момчетата.
След известно време забелязах, че той разговаря с една жена, Ванеса, която не бях срещала преди и която беше направо ослепителна! Леко се притесних! Малко по-късно видях, че е потънал в разговор с друга жена, Сю, която познавах бегло и която, честно казано, не беше чак толкова привлекателна. Накратко, почти не го видях цяла вечер, а когато го виждах, беше с други жени!
Както и да е, на път за вкъщи го попитах как е прекарал вечерта.”
“О, много добре.”
“Е, какво ще кажеш за Ванеса?”, попитах го.
“Не е зле, но Сю… леле! Каква невероятна жена!”
Меко казано бях изненадана.
“И какво я прави толкова невероятна?”
“Не знам, предполагам, че просто е много интересна.”
Но когато попитах Дейвид какво я прави толкова интересна, разбрах, че той не знае почти нищо за нея. Но познайте какво? Тя знаеше всичко за него! Изглежда, разговорът е бил почти изцяло едностранен. Горката интересна жена!”
Една незначителна история, която илюстрира един много важен аспект:
„Проявата на заинтересованост ви прави интересни!”
И това ще рече, че ако се фокусираме върху проявата на интерес и това да научаваме разни неща за хората, рискуваме да станем много популярни! А това ни улеснява много повече, отколкото да си мислим, че трябва да разполагаме с 1487 интересни неща за казване, когато се запознаваме с нови хора. Уф, какво облекчение!
Когато става дума за социалната среда, понякога сме твърде погълнати от идеята, че най-важното е какво ще кажем; че ни преценяват по резултатите; че това да бъдем интересни е неразривно свързано с нашата способност да забавляваме и да сме обградени от внимание. Повярвайте ни, в нашата практика има съвсем малко хора, които могат да правят тези неща с известен успех.
Разбира се, има хора, които успяват, но те се срещат рядко и притежават набор от умения и способности, които по всяка вероятност са по-скоро вродени, отколкото придобити.
Останалите трябва да усвоим няколко много полезни стратегии, да ги приложим и да ги практикуваме редовно. Ако се замислите, това до голяма степен важи за всяко умение. Според вас колко от наистина добрите и успели спортисти са стигнали дотам единствено благодарение на вродените си способности? И колко от тях постигат успех с всеотдайни тренировки? Колко актьори излизат на сцената без репетиции? Светът не е устроен по този начин. И ако тренировките и репетициите дават резултат при тях, може би трябва да почерпим от техния опит…
Можете да поръчате тази книга и други ненамалени продукти от Ozone.bg с 5% отстъпка, като ползвате код azcheta20 при завършване на поръчката си.