„Компас на храненето“ от Бас Каст (изд. „Хермес“, преводач: Цветелина Лакова) се заема да отсее научно доказаните факти от популярните митове за здравословното хранене. Когато на 40-годишна възраст германският научен журналист започва да получава сърдечни кризи, решава да се откаже от вредните хранителни навици. За да подбере най-подходящия режим, той внимателно анализира последните научни открития в областта на метаболитната биохимия, диетологията и геронтологията.
В хода на проучването Бас Каст открива множество факти, които оборват редица разпространени схващания или пък потвърждават някои отдавна известни истини. Той извежда най-важните заключения и представя кратко и достъпно научните факти зад тях, като накрая формулира 12 практически правила за здравословно хранене. Благодарение на тях ще разполагате с ценен компас, който да следвате по пътя към здравето.
Прочетете откъс от книгата при нас.
Всяко изследване, колкото и стриктно да е проведено, има своите силни и слаби страни. Наблюденията могат да бъдат широкообхватни и дългосрочни – в някои случаи продължават с десетилетия – но често е трудно да се открие решаващият фактор (да вземем за пример кафето, което някога е било смятано за отрова). Изследванията с две групи, подложени на различни диети, са по-издържани от научна гледна точка, но за сметка на това винаги са с ограничена продължителност, а това не е без значение при храненето, чието влияние се проявява в дългосрочен план.
Освен това учените, разбира се, също допускат грешки. Някои се обвързват с производителите на газирани напитки, прясно мляко или друг продукт – зависимост, която, за жалост, чувствително повлиява преценката. По тези и по много други причини винаги може и ще се стига до противоречиви оценки.
Въпреки тези противоречия обаче има яснота относно ползите и вредите от повечето храни. За щастие, тази яснота се отнася и до продуктите, които обсъдихме в предходните глави. Така например голяма част от обзорите (56%) сочат червеното и преработеното месо като вредно. Голям брой проучвания са неутрални, а 4% го определят като полезно. Ако се фокусираме върху няколкото положителни мнения, ще останем с впечатлението, че червеното и преработеното месо са еликсирът на живота, и ще отхвърлим всички други факти.
При рибата нещата стоят иначе: 44% от отзивите са положителни, 50% са неутрални, а 2% са отрицателни. По отношение на рибата човек трябва доста да се постарае, за да я определи като вредна, но разбира се, е възможно (както ще стане дума, някои риби действително са по-полезни от други). Можем да обявим дори плодовете за опасни, ако се съсредоточим върху онези 2% от изследванията, които ги смятат за вредни, и загърбим останалите 98%. Така ще стигнем и до антиброколи диетата…
По същия начин стоят нещата и с пълнозърнестите продукти. Подобно на плодовете, те се радват на изключително добра репутация: не по-малко от 60% от всички изследвания, публикувани след края на Втората световна война, стигат до извода, че пълнозърнестите храни предпазват от много болести на стареенето. Останалите са неутрални. В метаметаанализа е описано само едно проучване, което е стигнало до отрицателен резултат по отношение на пълнозърнестите храни. Дори зеленчуците не са получили толкова положителна оценка! Това важи и по отношение на наднорменото тегло: 40% от всички обзорни изследвания стигат до извода, че пълнозърнестите храни са свързани с по-малко излишни килограми, 60% са неутрални. Как мислите, колко проучвания твърдят, че пълнозърнестите продукти предизвикват затлъстяване? Правилно, нито едно. Толкова по темата за „пшеницата – маскираният убиец“.
Не искам да кажа, че френското метаизследване е последна инстанция (то има своите слабости, които ще посоча). Според мен този обзор просто ни предлага обширен поглед върху общите оценки на храните през последните десетилетия. Предвид смущаващите противоречия в сферата на храненето и някои наистина безумни книги по темата, един такъв обзор може да ни подейства просветляващо и отрезвяващо.
Ръководителят на метаметаизследването, французинът Антони Фарде, бе така любезен да ми предостави суровия материал. Когато го попитах дали получените данни са променили собствения му начин на хранене, той отговори: „Да, сега ям повече пълнозърнести продукти и въобще повече растителна храна, и по-малко продукти от животински произход“.
Можете да поръчате тази книга и други ненамалени продукти от Ozone.bg с 5% отстъпка, като ползвате код AZCHETA21Q3 при завършване на поръчката си.