Време за четене: 7 минути

Днес, когато сме изправени пред непрекъснат стрес, свързан с личното и общественото здраве, когато промените в света се отразяват непосредствено в живота на всеки от нас, личната грижа за психичното здраве е сред най-важните ни отговорности. За да се осъществи тази грижа, обаче, е необходимо упътване, структурирана система с доказани качества, лесна за разбиране и приложение.

„Успокой ума си за седем седмици. Практически курс по осъзнатост за истинска промяна“ от Майкъл Часкълсън (изд. „Гея Либрис“, преводач: Милена Кардалева) е книга, която отговаря на тези изисквания. Тя може да се използва както в личния живот, така и в професионалната психологична и психиатрична практика. Книгата ни помага лесно да приложим системата от знания и упражнения и да постигнем забележителни резултати. Основната й цел е да задейства вътрешния психичен ресурс, с който разполага всеки от нас, но който може да се събуди само с осъзната и целенасочена работа.

Прочетете откъс от книгата при нас.

ВЪВЕДЕНИЕ 

ОСЪЗНАТОСТТА вече Е популярна

Когато започнах да се занимавам с осъзнатост във Великобритания през 70-те години на XX век, малцина извън Азия бяха чували за нея. Сега за осъзнатостта се говори навсякъде. Списание Time й посвети корица, американски конгресмени и британски депутати не спират да подчертават ползата от нея, организират се многобройни курсове за осъзнатост, създадени са програми за ученици и младежи. Осъзнатостта вече е част от обучението на американските морски пехотинци, големите корпорации предлагат обучения по осъзнатост за служителите си, учените изследват влиянието й (месечно се появяват над 40 научни публикации по темата), а Националният институт за здравеопазване и клинична ефективност във Великобритания, консултант на Националната здравна служба, препоръчва осемседмичен курс по осъзнатост при определени заболявания.

Почти всяка седмица в популярно списание или вестник излиза поредната статия за това колко разпространено е практикуването на осъзнатост и какви са ползите от него, а книгите по темата като че ли нямат край.

ТОГАВА ЗАЩО НИ Е ОЩЕ ЕДНА?

Защото едно е да четеш за осъзнатостта, а съвсем друго – да я практикуваш. Целта на тази книга е да ви помогне в практикуването. Използвайте я като ръководство за самостоятелно обучение или като допълнително помагало в осемседмичен курс по осъзнатост, ръководен от учител. Може да черпите информация от моята книга или да опитате и някои от идеите и упражненията в нея.

Книгата е изградена въз основа на осемседмичен курс, който е комбинация от двата най-популярни и широко изследвани подхода към осъзнатостта – намаляване на стреса чрез осъзнатост (Mindfulness Based Stress Reduction) и когнитивна терапия с осъзнатост (Mindfulness Based Cognitive Therapy)[1].

Старал съм се тя да е практична и – доколкото е възможно – да трупате опит с нея. Макар че от време на време се позовавам на научни изследвания и разглеждам част от теорията, която е в основата на подхода, целта ми е да обясня същинската практика. Истинският смисъл на осъзнатостта се проявява в прилагането й – нещо, което трябва да направите сами. Само чрез практикуването на осъзнатост ще откриете истинската є значимост и ще се възползвате от нея. А ползите са многобройни, разнообразни и достъпни.

Преподавам осъзнатост на различни места. Заедно със сътрудниците си водим осемседмични курсове в Лондон и в други градове. Предлагаме програми за работещи в банки, интернет компании, медийни организации, консултантски фирми, Националната здравна служба на Обединеното кралство и др. Работя с големи групи и индивидуално. Обучавал съм както управители на международни организации, така и клиен­ти със затруднения в ученето. Понякога се придържаме към пълната осемседмична програма, друг път само въвеждаме хората в материята. Имаме курсове за управленски кадри и за редови персонал. Но където и да преподаваме и когото и да обучаваме, основният принцип на работа остава един и същ: когато натрупате опит да работите с ума и неговите състояния, нещата се нареждат по-добре за вас и за хората около вас.

Вече почти 40 години обучавам и себе си, и учениците си и мога да заявя категорично, че осъзнатостта наистина работи.

КАК ДА ИЗПОЛЗВАМЕ КНИГАТА

Структурата на тази книга е съобразена с осемседмичния учебен курс. Всяка глава съдържа инструкции за опре­делен набор от упражнения, които да правите през дадената седмица. Упражненията са подредени така, че да има надграждане.

Основният материал на курса е изложен последователно. Всичко останало, с изключение на домашната практика, е по желание.

Има два вида всекидневна практика. Първият следва класическите подходи на НСО и КТО, което предполага, че се упражнявате поне 40 минути дневно у дома. Повечето от научните изследвания, които съобщават за значителни промени в резултат от занимания с НСО и КТО, се основават на подобни дневни практики.

Ако работите с учител, прилагайте тази практика, освен ако учителят ви не предложи друго.

Наясно съм, че да се упражнявате всеки ден по 40 минути без подкрепата на група, е трудо. Затова съм разработил и втори вид домашна практика. Тя не отнема повече от 20 минути дневно и може да е от полза за тези, които се занимават сами по книгата.

Всекидневната програма за всяка седмица е изложена в края на съответната глава, като двата вида материали за домашна практика са ясно обозначени.

Ако се занимавате с учител, ползата от курса ще е най-голяма, когато, след като прочетете уводната глава, изчакате обучението с учител за съответната седмица.

РАБОТАТА ВКЪЩИ Е ОСОБЕНО ВАЖНА

Както ще се убедите от случаите, описани в книгата, промените настъпват след редовна всекидневна практика. Пътят невинаги е гладък, има възходи и спадове. За мнозина е трудно да отделят 40 минути на ден, но ключът е в постоянството – резултати ще има, ако се упражнявате редовно.

А ето и нещо наистина приятно: не е нужно да се опит­вате да промените себе си. Всъщност стремежът към резултати може да ги осуети. От вас се иска само да практикувате – и промяната ще настъпи. Когато усетят промяната в себе си и започнат да се приемат, хората продължават развитието си в тази посока. Информация за това ще откриете в раздела „Допълнителни информация“ (вж. стр. 214), но засега е важно да се включите само в описаните за всяка седмица практики. Не се стремете към съвършенство в изпълнението им. Нормално е да го искате, но това може само да ви попречи.

И още нещо. Не сте длъжни да харесвате упражненията. Понякога може да са ви приятни, понякога не. Не е нужно да ги харесвате, за да имате полза от тях – просто ги изпълнявайте.

КАКВО ТОЧНО ОЗНАЧАВА ОСЪЗНАТОСТ

Осъзнатост и медитация са различни неща. Медитацията, особено осъзнатата, е метод, който цели по-дълбока осъзнатост.

Да си осъзнат, означава да обръщаш съзнателно, по определен начин, внимание на себе си, на другите и на света. Според Джон Кабат-Зин (за него ще прочетете по-нататък) осъзнатостта се постига, когато вниманието ни е съзнателно насочено към сегашния момент без да даваме оценка.

Нека разгледаме това понятие по-подробно.

Осъзнатостта означава вниманието ни да е съзнателно насочено

Внимавате ли, докато четете тези редове? Четенето е автоматичен процес за повечето хора. Взимаме книга, отваряме я, зачитаме се и… докато четем вниманието ни се променя.

Така сме устроени, в това няма нищо лошо. Докато четете книгата, част от вниманието ви съвсем естествено се отклонява към други неща. Проблем в работата или у дома, нещо от списъка със задачи за днес. Може би прочетен ред извиква спомен или образ от миналото. Или се замисляте какво ще хапнете след малко и мислено се разхождате по рафтовете на хладилника. Така работи умът ни.

Когато сме осъзнати, ние избираме – до известна степен поне – къде да насочим вниманието си. Правим го съзнателно, нарочно…


[1]   В текста нататък ще използваме съкращенията НСО и КТО – Б.р.

Можете да поръчате тази книга и други ненамалени продукти от Ozone.bg с 5% отстъпка, като ползвате код AZCHETA21Q3 при завършване на поръчката си.