
Силата на добре разказаната история е най-мощният инструмент за въздействие. Независимо дали правите презентация, споделяте важна информация пред публика или обсъждате проект с колеги – вие сте в центъра на посланието и начина, по който то достига до другите. В книгата „Изкуството да разказваме истории“ (изд. „INK/Locus Publishing“, преводач: Веселка Лангерова) световноизвестната като автор и оратор Коул Нусбамър Нафлик разкрива как да изградите и представите своята история така, че да докосва и вдъхновява. Тя разкрива тайните, превърнали я от интроверт по рождение в търсен лектор, като събира наученото в това изключително въздействащо и практично ръководство.
Прочетете откъс от книгата при нас.
*******
Създайте своята 3-минутна история
3-минутната история е буквално такава. Ако разполагате само с няколко минути да обясните на аудиторията си това, което трябва да знае, какво бихте казали? В тази съкратена версия е от съществено значение да разпознаете основните компоненти, които да включите. Също толкова полезно е да знаете кои детайли може да пропуснете. 3-минутната история е полезна, в случай че срещнете заинтересована страна (в асансьора или като първия човек, когото виждате на видеоконференция, например) и искате да дадете бърза и актуална информация или да се сдобиете с идеи. От полза е и в случаите, когато определеното от вас време в дневния ред на срещата е съкратено.
Ако вече сте формулирали кратка версия, значи сте добре запознати с материята. Разбирате историята си. Можете да я вместите в определения период от време. Също така няма да сте толкова зависими от слайдовете си, което е допълнително предимство.
3-минутната история съдържа една важна дума – история. Ще говорим подробно за това в четвърта глава. На този етап нека използваме едно просто определение: нещо, което има сюжет, обрат и край. Сюжетът във вашата 3-минутна история е контекстът, който да дадете на вашата аудитория, така че те да са готови да възприемат това, което ще предадете. Обратът капсулира интересната и неочакваната част или новата информация, която е от решаващо значение да бъде разбрана. Краят е призив за действие: това, което искате вашата аудитория да направи с оглед на информацията, която сте споделили. За да обобщим – ето 1, 2, 3 от 3-минутната история:
- Сюжет: контекста, който да дадете на вашата аудитория;
- Обрат: новата информация, която аудиторията ви трябва да знае;
- Край: действието, което искате аудиторията ви да предприеме.
Препоръчвам ви да напишете 3-минутната история, която включва тези компоненти. След това я прочетете на глас и доизпипайте (ще се спрем подробно на стратегията за четене на глас в контекста на прецизиране на нашата презентация в девета глава). Ще разгледаме един пример малко по-нататък в тази глава.
След като формулирате вашата 3-минутна история, тя се превръща в котва, която можете или да разширявате, или да свивате – и всяка от тези допълнителни форми има своята стойност. Можете да я разширите, когато обсъждате проекта си с колега за обратна връзка, в предварителен разговор с ориентиран към детайлите инвеститор или когато планирате подхода си, за да представите окончателно работата си. Ще разгледаме последното в трета и четвърта глава, когато направим брейнсторминг на потенциалното съдържание, организираме го в сториборд и след това го подредим в жив и солиден разказ.
Но преди да продължим с разширяването на нашата история, нека се поупражняваме как да я намалим. Въвеждам първо 3-минутната история, защото преходът от цялостния сценарий до едно изречение е труден, а това е следващата ни стъпка.
Съставяне на Голямата идея
Помните ли идеята, с която започнах тази глава? Ние често се насочваме направо към нашите инструменти и започваме изграждане на съдържание, без непременно да имаме ясна цел в ума си. Голямата идея е крайната цел – ключовото послание, което искате да предадете. Приемете я като своя направляваща Полярна звезда, помагаща ви с насоки в процеса на генериране на подкрепящо съдържание. Веднъж формулирана, тя е вашият вграден лакмус тест за съдържанието, което обмисляте, включително: ще ми помогне ли да предам моята Голяма идея?
За пръв път прочетох за Голямата идея в книгата Resonate (Резонирай) на Нанси Дуарте, след което я адаптирах, за да я използвам в семинарите ми. Това е една от най-важните концепции, които преподаваме.
Голямата идея трябва:
- да изразява гледната ви точка;
- да предава какво е заложено на карта и
- да бъде завършено изречение.
Нека разгледаме всеки един от тези елементи.
Изразете гледната си точка
Първият компонент ви насърчава да бъдете конкретни и да кажете какво мислите по въпроса. Един капан, в който понякога хората попадат в резултат на ограничението за едно изречение, е, че обобщават твърде много своята Голяма идея. „Нека подобрим дейностите, за да спечелим повече приходи.“ Едва ли някой би оспорил това твърдение, но то е лишено от смисъл, тъй като поставя нещата на толкова общо ниво, че всъщност не казваме нищо определено или впечатляващо. За да бъде то успешно, трябва да отидете в другата посока – да бъдете по-конкретни.
„Чрез корекция на тази особено проблемна точка в нашия продажбен процес изчисляваме, че можем да предотвратим отпадането на допълнителни 10% от потенциалните клиенти, което води до увеличаване на приходите от 300 000 долара.“
В зависимост от сценария и аудиторията бихме могли да направим това още по-ясно, като препоръчаме окончателно действие: „Одобрете разходите, необходими за коригиране на тази проблемна точка в нашия продажбен процес, което ще ни позволи да запазим клиенти, които иначе биха отпаднали от него, и ще доведе до увеличаване на приходите“.
Разкажете какво е заложено на карта
Когато обяснявате какво е заложено на карта, не говорете от вашата позиция, а от позицията на вашата аудитория. Това често означава промяна на парадигмата, защото вие много повече сте свикнали да обяснявате защо някой трябва да се интересува от дадено нещо от позицията на вашата гледна точка, а не от неговата. Формулирането на вашата Голяма идея за членовете на аудиторията ви означава да се съсредоточите върху онова, което ще бъде най-завладяващо за тях. Това е стойностното предложение, отговорът на въпроса защо трябва да ви слушат. То внася идеите, които ясно развихме в първа глава, в нашето послание.
Може да предадете какво е заложено на карта в положителна или отрицателна рамка. Положителната рамка означава да поставите фокуса върху това, което членовете на аудиторията могат да спечелят, или ползите, които ще получат, ако действат по препоръчания от вас начин. Отрицателната рамка е точно обратното. Какво ще загубят или какви рискове ще произтекат от това, че не действат по съответния начин? Като мисловно упражнение, което да помогне да се разбере какъв е залогът, често подканвам хората да започнат, като си представят абсолютно най-лошия сценарий: вашата аудитория не следва това, което препоръчвате, което води до Х (това не е добре), което води до Y (това е дори по-лошо), което пък води до Z (абсолютно бедствие).
След като ударите дъното, разберете колко да се оттласнете оттам, за да отговорите на дадените обстоятелства. Направете същото упражнение в положителна посока. И после решете кое ще е по-подходящо за вашата аудитория и ситуацията.
Подгответе си завършено изречение
Това не е списък с подточки или половинчата мисъл. Голямата идея е завършено изречение. Може би по-голямо предизвикателство е, че трябва да бъде едно-единствено изречение. Наглед изглежда просто да напишете или изречете едно изречение, но често това е трудно. И също толкова невероятно ценно. Ограничението за едно изречение е условно, но важно. Първо, когато ви е позволено само едно изречение, сте принудени да се откажете от всички незначителни подробности. Трябва безмилостно да подредите по важност това, което включвате, защото мястото е ограничено. Това усилие ще ви помогне да се съсредоточите върху ключовото си послание. Предвид ограничението на обема всяка дума е важна. Това означава, че когато пишете, пренаписвате и включвате обратна връзка (скоро ще говорим повече за всичко това), може да откриете, че многократно подменяте думи или променяте формулировката. Макар че това доизпипване на думите невинаги ще ви изглежда продуктивно, то ще допринесе за значителна яснота на мисълта.
Можете да поръчате тази и други книги от Ozone.bg, за много от тях ви очакват отстъпки.