Време за четене: 7 минути

Продължавай напред“ от Остин Клиън (изд. „AMG Publishing“, преводач: Бистра Георгиева) е книга за всеки, който се опитва да води смислен и продуктивен живот. В нея ще намерите десет прости правила за това как да останем креативни, фокусирани и верни на себе си в добро и лошо. Остин Клиън дава на читателите си ключове за разкриване на креативността и им показва как да бъдат забелязани в света на творчеството.

Прочетете откъс от книгата при нас.

ЗАБАВИ ТЕМПОТО И РИСУВАЙ НЕЩАТА

Не е възможно да обръщаш истинско внимание на живота си, ако препускаш през него със скоростта на светлината. Когато работата ти е да виждаш неща, които другите не виждат, трябва да забавиш темпото достатъчно, за да можеш да гледаш.

В епоха, обсебена от скоростта, забавянето изисква специална подготовка. След като открил медитацията, изкуствоведът Питър Клотие осъзнал колко малко всъщност гледа изкуство: „Често се улавях, че отделям повече време на табелката на стената в музея, отколкото на картината, която се предполагаше, че гледам!“. Вдъхновен от движението за бавно готвене и бавна храна, започнал да води сесии „Един час/една картина“ в музеи и галерии, в които канел участниците да се взират в едно-единствено произведение в продължение на цял един час. Бавното гледане се приело добре и днес няколко музея в страната провеждат събития за бавно гледане. Смисълът е обобщен на уебсайт Slow Art Day: „Когато хората гледат бавно, правят открития“.

Бавното гледане е чудесно, но аз винаги имам нужда да правя нещо с ръцете си, затова рисуването е любимият ми инструмент за забавяне и вглеждане в живота. Човеците рисуват от хиляди години – това е древна практика, която може да се прави с евтини инструменти, достъпни за всички. Няма нужда да си художник, за да рисуваш. Нужно ти е око или две.

„Рисуването е друг начин да виждаш, който като възрастни не практикуваме истински“, казва аниматорът Крис Уеър. Ние всички се движим в „облак от спомени и тревожности“, казва той и актът на рисуване ни помага да живеем в настоящия момент и да се концентрираме върху това, което е пред нас.

Тъй като рисуването наистина е упражнение по виждане, може да не харесваш дадена рисунка и въпреки това да извлечеш полза от нея. В един блог пост за придобиване на навика да скицира доста късно в живота си филмовият критик Роджър Ебърт пише: „Да седя и да скицирам нещо ме кара наистина да се вглеждам в него“. Казва, че рисунките му са „средство за по-дълбоко изразяване на място или момент“.

Рисуването не само ти помага да виждаш по-добре, помага ти да чувстваш по-добре. „Художник, който използва скицник, винаги изглежда като щастлив човек“, наблюдавал Ебърт. Писателят Морис Сендак казва: „Величествено е. Това е вълшебно време, когато всички слабости на характера, недостатъците на личността, всичко, което ви тормози, избледнява и просто няма значение“.

Телефоните с камера са чудесен инструмент за запечатване на неща, когато сте навън, сред света, но рисуването все още ни предлага уникално преживяване. През 60-те години фотографът Анри Картие-Бресон, легендарен с това, че улавя на филм живота в наречения от него „решаващ момент“, се върнал към първата си любов: рисуването. В книгата си The Mind’s Eye описва разликите между двете си страсти: „Фотографията е мигновена реакция, рисуването е медитация“. През 2018 г. от Британския музей започват да предлагат моливи и листове на посетителите, след като забелязват увеличение на броя на хората, които си правят скици на експонатите.

Един от кураторите отбелязва: „Имам чувството, че се спират за много по-дълго време пред даден обект, ако разполагат с лист и молив“.

За да забавиш темпото и да обръщаш внимание на личния си свят, вземи молив и лист хартия и започни да рисуваш каквото виждаш. (Най-хубавото на молива е, че не може да те прекъсва с нотификации и съобщения.) Това може да ти помогне да откриеш красотата, която си пропуснал.

„Ако рисуваш – казва аниматорът Е. О. Плауен, – светът става по-красив, много по-красив.“

,,Рисуването е дисциплината, чрез която постоянно преоткривам света. Научих, че онова, което не съм нарисувал, никога не съм видял истински, и че когато започна да рисувам нещо обикновено, осъзнавам колко е изключително, чисто чудо.“

– Фредерик Франк

ОБРЪЩАЙ ВНИМАНИЕ НА КАКВО ОБРЪЩАШ ВНИМАНИЕ

Вниманието ти е едно от най-ценните неща, които притежаваш, затова всеки иска да ти го открадне. Първо трябва да го пазиш и после да го насочваш в правилната посока.

Както се казва във филмите: „Внимавай накъде насочваш това нещо!“.

Онова, към което избереш да насочиш вниманието си, е материалът, от който са направени животът и работата ти. „Моят опит е това, в което избера да участвам – написал психологът Уилям Джеймс през 1890 г. – Само нещата, които забелязвам, оформят ума ми.“

Обръщаме внимание на нещата, за които наистина ни е грижа, но понякога това, за което ни е грижа, е скрито от нас. Водя си дневник поради много причини, но основната е, че ми помага да обръщам внимание на живота си. Чрез акта на сядане и писане за живота ми всяка сутрин, аз му обръщам внимание и така водя отчет за нещата, на които съм обръщал внимание във времето. Много хора, които си водят дневник, не си дават труда да го четат, но аз съм открил, че препрочитането удвоява силата на дневника, защото това ми дава възможност да открия собствените си модели, да идентифицирам нещата, които са ми наистина важни, и да се опозная.

Ако изкуството започва от точката, към която сме насочили вниманието си, животът е съставен от това да обръщаме внимание на какво обръщаме внимание. Установи регулярно време, което да отделяш за това. Препрочитай дневника си. Разглеждай скицника си. (Аниматорката Кейт Бийтън веднъж каза, че ако напише книга за рисуването, ще я озаглави „Обръщай внимание на рисунките си“.)

Разгледай снимките, които си направил, и видеата, които си заснел. Слушай музиката, която си записал. (Музикантът Артър Ръсел правел дълги разходки из Манхатън и слушал на уокмен собствената си музика.) Когато имаш система, с която да преглеждаш работата си, можеш по-добре да видиш по-голямата картина на това, което вече си направил и което предстои.

Ако искаш да промениш живота си, промени нещата, на които обръщаш внимание. „Придаваме смисъл на нещата, като им обръщаме внимание – пише Джеса Криспин, – така че изместването на фокуса на вниманието ни от едно към друго нещо, може напълно да промени живота ни.“

„Вниманието е най-основната форма на любов – пише Джон Тарант. – Когато обръщаш внимание на живота си, не просто си осигуряваш материал за изкуството си, но и се влюбваш в живота си.“

,,Кажи ми на какво обръщаш внимание и ще ти кажа какъв си.“

– Хосе Ортега-и-Гасет

Можете да поръчате тази книга и други ненамалени продукти от Ozone.bg с 5% отстъпка, като ползвате код azcheta20 при завършване на поръчката си.