„Компас на ценностите“ от Мандийп Рай (изд. „Хермес“, преводач: Снежана Милева) е книга, която ни отвежда в сърцата, умовете и традициите на културите и народите по света. Като репортер за „Ройтерс“ и Би Би Си Мандийп Рай е посетила над 120 държави и прави едно и също поразително откритие – във всяка страна има нещо едновременно явно доловимо и неизказано в отношенията между хората, особен вид културен език, който определя много от аспектите на ежедневието.
Според нея това са основните ценности на един народ, формирани в продължение на векове и предавани от поколение на поколение. И макар страните да търпят постоянно развитие, тези ценности запазват същността си и стоят в основата на националната идентичност.
Предлагаме ви да прочетете откъс, посветен на една от най-романтичните столици в света – Бразилия.
Бразилия: Любов
Със своите златни плажове, изключително красиви хора и експресивна музика и танци Бразилия често се смята за една от романтичните столици на света. На бразилски португалски има 12 начина да кажеш „Обичам те”. Фразата Mais amor por favor – „Още любов, моля“ – ще видите върху тениски, знаци и плакати и по стените из цялата страна. В Бразилия обаче любовта не е само романтична (колкото и да са известни тукашните мъже като едни от най-изкусните донжуановци). Хората показват обичта си към околните и я споделят както на колективно, така и на лично ниво.
Ако искате да узнаете как изглежда бразилската любов и какво е усещането й, има само едно място, на което да отидете. Карнавалът в Рио, най-големият уличен фестивал в света, е целодневно тържество на любовта. В продължение на повече от 15 часа почти два милиона души ядат, танцуват и пътуват заедно – безчислена тълпа празнува като едно цяло, обича и живее за момента. Докато бях там заедно със сестра ми Радждип, наблюдавах как хората изразяват любов, като се грижат един за друг – проверяват дали околните пият достатъчно вода и ги привикват да отидат на сянка и да си починат от време на време. Участващите в карнавала дори се масажират взаимно, за да се ободрят. Важно е всички наоколо, и приятели, и непознати, да си прекарат добре, също като теб – тук обичта се изразява инстинктивно и независимо кой е насреща им. Това събитие ни напомня да намираме радостта в живота – не току-така бразилците са известни като нация на танцьори и купонджии, – но и да се грижим за приятелите и семейството си в трудни времена, каквито Бразилия е преживявала много пъти.
Приятелката ми Адриана разказа как по време на военната диктатура в Бразилия между 1964 и 1985 година хората се събирали, за да съдействат на преследваните от режима. Когато съпругът на нейна приятелка бил затворен за противодържавни публикации, тя заедно с други хора помагала на жена му, гледали децата и му носели храна в затвора. „Ние се смятаме за много топли, отворени и любящи хора и искаме винаги да сме такива”, ми каза тя.
В Бразилия – и най-вече във фавелите[1], които посетих като репортер, много силно усещаш близостта между живота и смъртта.
Като част от материала, който пишех, бях поканена да извия шията на една кокошка – но не можах да го направя. Човек може да знае откъде идва месото и какво се случва с животното, но докато не го накарат сам да убие живо същество, няма как да почувства състраданието, което аз изпитах към кокошката, която бях неспособна да убия.
За бразилците любовта е и начин да се превъзмогнат някои от политическите и икономическите предизвикателства, след като преживяха най-лошата рецесия в историята си през 2015 – 2017-а, а президентът и 40% от Конгреса са разследвани за корупция. Мнозина се тревожат от засилващия се социален консерватизъм и евангелизъм, символизирани от избора на Жаир Болсонаро за президент през 2018 година, и как ще се отрази това на равенството. Хората обаче вярват, че бразилската способност да обичат ще им помогне да преодолеят тези заплахи. „Най-важното за нас е любовта и съпричастността, особено когато сме изправени пред прояви на нетърпимост – била към хомосексуалисти, жени, религии или който и да е член на обществото”, каза Флавия.
Любовта
е основно присъствие в живота на всеки човек – от обичта, която изпитват към
нас близките ни, до тази, която сами намираме, когато изберем да свържем живота
си с някого. Това е може би най-силното чувство, което изпитваме – връзката,
която никога няма да бъде скъсана, онова, което дава смисъл на живота. Невинаги
обаче е лесно да изразим любовта, която чувстваме. Като цяло бразилците нямат
този проблем. Дали се опитват да прелъстят, или да помогнат, те свободно
показват и споделят любовта си. Те харесват и обичат себе си, носят каквото им
харесва, танцуват както им харесва, без ни най-малко да се смущават – и това им
позволява по-лесно да обичат и другите. Всички бихме били по-щастливи, свободни
и непринудени, ако правехме като тях. Mais amor por favor!
[1] Гъстонаселен бедняшки квартал в Бразилия. – Б. пр.
Можете да поръчате тази книга и други ненамалени продукти от Ozone.bg с отстъпка, като ползвате код AZCHETA20Q4 при завършване на поръчката си.