20-годишната служба на Робин Дрийк като агент и специалист по поведенческа прогноза във ФБР му позволява да създаде единствен по рода си метод за прочит на хората и предричане на техните постъпки. В книгата „Знам какво ще направиш“ (изд. „Асеневци“, преводач: Мария Демирева) той споделя своята система, основана на шест принципа, с помощта на които ще изградите по-стабилни и трайни връзки с хората около вас, ще научите на кого можете да се доверите, от кого можете да очаквате разочарование и кой е склонен да действа срещу вас.
Прочетете откъс от книгата при нас.
Отрицателните индикатори за възползване от общи интереси
Всеки от признаците за доверие – тук ще ги наричаме също и „отрицателни индикатори“ – и недоверие ще бъдат изразени по следните четири начина:
Вербална комуникация: какво казват и как го казват.
Невербална комуникация: езикът на тялото, който или потвърждава посланието им, или ви кара да се съмнявате в него.
Действия: настоящи и предишни действия, които са записани в публични или частни източници на информация.
Намерения: заявени и/или наблюдавани намерения, които сочат доколко нечии цели и мечти съвпадат с вашите.
Индикаторите за недоверие често не са толкова значителни, колкото тези за доверие, най-вече защото те са по-неясни и отворени за интерпретация.
Един индикатор за недоверие може да произтича просто от липсата на интерес към вас или от чисто недоразумение.
За да разберете признаците за желание от страна на човека срещу вас да се възползва от общите ви интереси, ще започнем с тези от тях, които показват, че той не желае да се осланя на вас. Обикновено няма как да пропуснете тези индикатори просто защото те са доста болезнени.
Описаните тук индикатори за недоверие са много често срещани, но съществуват безброй техни вариации. Въпреки това, благодарение на тази информация вие ще придобиете отлична идея за съдържанието и тона на редица други признаци, някои от които може да са приложими единствено за вас, тъй като всички ние сме различни хора и попадаме в различни ситуации.
Внимание: При възникването на тези много често срещани индикатори за недоверие, вие трябва да очаквате най-лошото. Индикаторите за недоверие могат да крият опасност и е лесно да станете обект на емоционално отвличане.
Запазете рационалното си мислене и не приемайте нещата лично, докато не получите всички факти.
Дори и фактите да показват, че някой не иска да се осланя на вас и да се възползва от общите ви интереси, вие все пак трябва да се опитате да извлечете най-доброто от ситуацията. Пробвайте да разрешите проблема и ако не можете, продължете напред и посрещнете промяната с отворени обятия.
Ако се научите да приемате положително всяка ситуация, това може да промени живота ви. За разлика от точните науки като математиката и физиката, в науката за поведенчески анализ положителното отношение може да превърне почти всичко в нещо положително, стига да е приложено мъдро и енергично.
***
8. Надникнете вътре в хората
Признак #6: Стабилност
Хората последователни ли са в демонстрирането на емоционална зрялост, самопознание и социални умения?
Куантико, 2019 г.
Да изградиш свой собствен свят
Всички ние живеем в свят, непропорционално доминиран от онези, които са най-доминиращи. Действията ни често биват наложени от най-пристрастните и натрапчиви хора и биват контролирани от тези, склонни да налагат най-голям контрол.
Дори ежедневното ни настроение редовно е диктувано от хората около нас, които имат променливо настроение и много от тревогите ни са причинени от онези, които са прекалено тревожни.
Такива натрапчиви, емоционално нестабилни хора често придобиват огромна власт – не само във фирми, градове или социални групи, но дори в цели държави, където деградират и разрушават живота на милиони хора, които изобщо не познават. Спомнете си за криминалната лудост на Адолф Хитлер. Или Йосиф Сталин. Осама бин Ладен. Саддам Хюсеин. Пол Пит. Башар ал-Асад. Това са само няколко от най-големите злодеи в съвременната история, а по света има още милиони по-дребни злодеи, както и практически безкраен брой обикновени идиоти, които никога няма да се научат да се държат като нормални човешки същества.
Повечето от нас не биха искали подобен живот, но истината е, че той винаги е бил такъв. Тиранията, налагана от проблемни хора, е тъжен факт за човешката природа, чиято неизменчивост може да се сравнява с тази на физичните закони.
Въпреки това обаче, властта на небалансираните личности остава относително поносима – стига да не ни мобилизират във война, да не ни тикнат в затвора или да ни навредят по някакъв друг начин, защото това е единствената реална цена, която трябва да платим, за да се наслаждаваме на собствената си емоционална стабилност, докато раздразнителните откачалки се тревожат за проблемите, които сами са си създали.
Цената, която плащаме, обикновено си струва. Би било същински ад да влезем в главите на тези хора.
Много от отчаяните и умопомрачени хора – дори онези с незначителна власт – виждат себе си като супергерои, влиятелни фигури или жертви, които заслужават да се превърнат в хищници. Но хората около тях не ги виждат по този начин. С някои изключения, ние виждаме емоционално нестабилните хора – независимо от мястото им в човешката йерархия – като ненадеждни, лукави и поне леко умопомрачени. Въпреки че са заможни и властни, те ни приличат на самозванци и е невъзможно да ги уважаваме, да предвидим действията им или да се съюзим с тях.
Вероятно през живота си вече сте срещали стотици злодеи, които сякаш са излезли от видео игри. Сигурно отдавна сте осъзнали, че те действат по този начин, защото в даден момент са се чувствали толкова нещастни, че са изтъргували своето усещане за самите себе си за някаква награда, която може би вече са изгубили, или за да избегнат заслужено наказание. Но независимо дали са спечелили, или изгубили някакви материални награди, поднесени им от живота, те почти със сигурност са изгубили контрола над собствения си живот. Малко хора успяват да превъзмогнат подобна загуба.
Безброй проблемни, но и храбри хора – слава Богу – успяват да изпълзят от пропастта на емоционалната нестабилност, но някои просто не са способни на това. Те губят контрол над поведението и средата си и се превръщат в архитекти на собствената си гибел. Отчаяното им желание да контролират всичко постепенно се задълбочава, достойнството им се разпада и те се впускат в едно безкрайно търсене на спокойствие във външния свят. А това спокойствие могат да открият единствено вътре в себе си.
Но не е нужно да живеете в техния свят. С работа, късмет и помощ – и ако живеете в свободна страна – вие можете да си създадете собствен свят. Разбира се, не всеки ще избере да живее във вашия свят. Не можете да се надявате на това (а и подобно развитие ще ви създаде много проблеми!). Но вие можете да изключите от своя свят всеки, стига да искате да продължите напред без него. От този момент насетне никой не може да ви казва какво да правите, без вашето съгласие за това.
Това може да ви звучи рисковано или прекалено амбициозно, но в момента тази възможност стои на масата пред вас. Тя е била там през целия ви живот и никога няма да изчезне – дори и да не се възползвате от нея.
Това е страхотна възможност! Самият аз се възползвах от нея преди няколко години. И сега всяка сутрин се събуждам в моя собствен свят, създаден така, че да подхожда на моите желания, способности, задължения и цели. Светът ми съвсем не е перфектен. (И как би могъл да бъде? Все пак аз съм в него.) Но той прави живота ми много по-богат по един основен начин: позволява ми да бъда себе си.
Това е много важно, защото, ако вие не сте себе си, сякаш изобщо не съществувате. Сигурен съм, че сте срещали много хора, които са предали себе си – виждали сте празния им поглед и сте чували глухия им глас.
Животът може да бъде сериозно предизвикателство за всеки и е лесно човек да предаде себе си. Това се случва на повечето хора – поне в някаква умерена степен и за определен период от време. Случвало се е и на мен.
Можете да поръчате тази книга и други ненамалени продукти от Ozone.bg с 5% отстъпка, като ползвате код AZCHETA21Q1 при завършване на поръчката си.